The 2021 Golden Globes Winners List!

The 2021 Golden Globes Winners List!

The 2021 Golden Globes Winners List!

The 78th annual Golden Globes aired last night with long-time collaborators Tina Fey and Amy Poehler hosting the event from different sides of the country. Like other award shows during this ongoing pandemic, the 2021 Golden Globes featured a mix of virtual and in-person appearances.

This year’s winners list both came with surprising and expected wins as the competition in most major categories proved to be strong and difficult to predict. The Golden Globes made history last night with Nomadland director Chloe Zhao winning her first Golden Globe for Best Director – Motion Picture which makes her the first Asian woman to win the coveted award as well as the second woman filmmaker to claim it over 30 years since Barbra Streisand’s groundbreaking win in 1983.

RELATED: Apple Wins Global Rights to CODA in Record-Breaking Sundance Deal

Check out the winners in the list below! (Winners are highlight in RED)

BEST MOTION PICTURE – DRAMA

THE FATHER

Trademark Films; Sony Pictures Classics

MANK

Netflix; Netflix

*NOMADLAND – WINNER*

Highwayman / Hear/Say / Cor Cordium; Searchlight Pictures

PROMISING YOUNG WOMAN

LuckyChap Entertainment / FilmNation Entertainment; Focus Features

THE TRIAL OF THE CHICAGO 7

Marc Platt Productions / Dreamworks Pictures; Netflix

 

BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A MOTION PICTURE – DRAMA

VIOLA DAVIS
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM

*ANDRA DAY – WINNER*
THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY

VANESSA KIRBY
PIECES OF A WOMAN

FRANCES MCDORMAND
NOMADLAND

CAREY MULLIGAN
PROMISING YOUNG WOMAN

 

BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A MOTION PICTURE – DRAMA

RIZ AHMED
SOUND OF METAL

*CHADWICK BOSEMAN – WINNER*
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM

ANTHONY HOPKINS
THE FATHER

GARY OLDMAN
MANK

TAHAR RAHIM
THE MAURITANIAN

 

BEST MOTION PICTURE – MUSICAL OR COMEDY

*BORAT SUBSEQUENT MOVIEFILM  – WINNER*
Four By Two Films; Amazon Studios

HAMILTON
Walt Disney Pictures / RadicalMedia / 5000 Broadway Productions / NEVIS Productions / Old 320 Sycamore Pictures; Walt Disney Studios Motion Pictures

MUSIC
Pineapple Lasagne Productions / Landay Entertainment; Vertical Entertainment / IMAX

PALM SPRINGS
Party Over Here / Limelight Productions; NEON / Hulu

THE PROM
Netflix / Dramatic Forces / Storykey Entertainment; Netflix

 

BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A MOTION PICTURE – MUSICAL OR COMEDY

MARIA BAKALOVA
BORAT SUBSEQUENT MOVIEFILM

KATE HUDSON
MUSIC

MICHELLE PFEIFFER
FRENCH EXIT

*ROSAMUND PIKE – WINNER*
I CARE A LOT

ANYA TAYLOR-JOY
EMMA

 

BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A MOTION PICTURE – MUSICAL OR COMEDY

*SACHA BARON COHEN  – WINNER*
BORAT SUBSEQUENT MOVIEFILM

JAMES CORDEN
THE PROM

LIN-MANUEL MIRANDA
HAMILTON

DEV PATEL
THE PERSONAL HISTORY OF DAVID COPPERFIELD

ANDY SAMBERG
PALM SPRINGS

BEST MOTION PICTURE – ANIMATED

THE CROODS: A NEW AGE
DreamWorks Animation; Universal Pictures

ONWARD
Walt Disney Pictures / Pixar Animation Studios; Walt Disney Studios Motion Pictures

OVER THE MOON
Netflix / Pearl Studio / Glen Keane Productions; Netflix

*SOUL – WINNER*
Walt Disney Pictures / Pixar Animation Studios; Walt Disney Studios Motion Pictures

WOLFWALKERS
Cartoon Saloon / Melusine; Apple / GKIDS

 

BEST MOTION PICTURE – FOREIGN LANGUAGE

ANOTHER ROUND (DENMARK)
Zentropa Entertainments; Samuel Goldwyn Films

LA LLORONA (GUATEMALA / FRANCE)
La Casa de Producción / Les Films du Volcan; Shudder

THE LIFE AHEAD (ITALY)
Palomar; Netflix

*MINARI (USA)  – WINNER*
Plan B; A24

TWO OF US (FRANCE / USA)
Paprika Films; Magnolia Pictures

 

BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE IN ANY MOTION PICTURE

GLENN CLOSE
HILLBILLY ELEGY

OLIVIA COLMAN
THE FATHER

*JODIE FOSTER – WINNER*
THE MAURITANIAN

AMANDA SEYFRIED
MANK

HELENA ZENGEL
NEWS OF THE WORLD

 

BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A SUPPORTING ROLE IN ANY MOTION PICTURE

SACHA BARON COHEN
THE TRIAL OF THE CHICAGO 7

*DANIEL KALUUYA – WINNER*
JUDAS AND THE BLACK MESSIAH

JARED LETO
THE LITTLE THINGS

BILL MURRAY
ON THE ROCKS

LESLIE ODOM JR
ONE NIGHT IN MIAMI

 

BEST DIRECTOR – MOTION PICTURE

EMERALD FENNELL
PROMISING YOUNG WOMAN

DAVID FINCHER
MANK

REGINA KING
ONE NIGHT IN MIAMI

AARON SORKIN
THE TRIAL OF THE CHICAGO 7

*CHLOÉ ZHAO – WINNER*
NOMADLAND

 

BEST SCREENPLAY – MOTION PICTURE

EMERALD FENNELL
PROMISING YOUNG WOMAN

JACK FINCHER
MANK

*AARON SORKIN – WINNER*
THE TRIAL OF THE CHICAGO 7

FLORIAN ZELLER, CHRISTOPHER HAMPTON
THE FATHER

CHLOÉ ZHAO
NOMADLAND

BEST ORIGINAL SCORE – MOTION PICTURE

ALEXANDRE DESPLAT
THE MIDNIGHT SKY

LUDWIG GÖRANSSON
TENET

JAMES NEWTON HOWARD
NEWS OF THE WORLD

TRENT REZNOR, ATTICUS ROSS
MANK

*TRENT REZNOR, ATTICUS ROSS, JON BATISTE – WINNER*
SOUL

BEST ORIGINAL SONG – MOTION PICTURE

“FIGHT FOR YOU” — JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
Music by: H.E.R., Dernst Emile II
Lyrics by: H.E.R., Tiara Thomas

“HEAR MY VOICE” — THE TRIAL OF THE CHICAGO 7
Music by: Daniel Pemberton
Lyrics by: Daniel Pemberton, Celeste Waite

*“IO SÌ (SEEN)” — THE LIFE AHEAD – WINNER*
Music by: Diane Warren
Lyrics by: Diane Warren, Laura Pausini, Niccolò Agliardi

“SPEAK NOW” — ONE NIGHT IN MIAMI
Music by: Leslie Odom Jr, Sam Ashworth
Lyrics by:vLeslie Odom Jr, Sam Ashworth

“TIGRESS & TWEED” — THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY
Music by: Andra Day, Raphael Saadiq
Lyrics by:vAndra Day, Raphael Saadiq

 

BEST TELEVISION SERIES – DRAMA

*THE CROWN – NETFLIX – WINNER*
Left Bank Pictures / Sony Pictures Television

LOVECRAFT COUNTRY – HBO
HBO / Afemme / Monkeypaw / Bad Robot / Warner Bros. Television

THE MANDALORIAN – DISNEY+
Lucasfilm Ltd.

OZARK – NETFLIX
MRC Television

RATCHED – NETFLIX
Fox21 Television Studios

 

BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A TELEVISION SERIES – DRAMA

OLIVIA COLMAN
THE CROWN

JODIE COMER
KILLING EVE

*EMMA CORRIN – WINNER*
THE CROWN

LAURA LINNEY
OZARK

SARAH PAULSON
RATCHED

 

BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A TELEVISION SERIES – DRAMA

JASON BATEMAN
OZARK

*JOSH O’CONNOR – WINNER*
THE CROWN

BOB ODENKIRK
BETTER CALL SAUL

AL PACINO
HUNTERS

MATTHEW RHYS
PERRY MASON

 

BEST TELEVISION SERIES – MUSICAL OR COMEDY

EMILY IN PARIS – NETFLIX
Darren Star Productions / Jax Media / MTV Studios

THE FLIGHT ATTENDANT – HBO MAX
HBO Max / Berlanti Productions / Yes, Norman Productions / Warner Bros. Television

THE GREAT – HULU
Hulu / Civic Center Media / MRC

*SCHITT’S CREEK – POP TV – WINNER*
Not A Real Company Productions / Canadian Broadcast Company / Pop TV

TED LASSO – APPLE TV+
Apple / Doozer Productions / Warner Bros. Television / Universal Television

 

BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A TELEVISION SERIES – MUSICAL OR COMEDY

LILY COLLINS
EMILY IN PARIS

KALEY CUOCO
THE FLIGHT ATTENDANT

ELLE FANNING
THE GREAT

JANE LEVY
ZOEY’S EXTRAORDINARY PLAYLIST

*CATHERINE O’HARA – WINNER*
SCHITT’S CREEK

 

BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A TELEVISION SERIES – MUSICAL OR COMEDY

DON CHEADLE
BLACK MONDAY

NICHOLAS HOULT
THE GREAT

EUGENE LEVY
SCHITT’S CREEK

*JASON SUDEIKIS – WINNER*
TED LASSO

RAMY YOUSSEF
RAMY

 

BEST TELEVISION LIMITED SERIES, ANTHOLOGY SERIES OR MOTION PICTURE MADE FOR TELEVISION

NORMAL PEOPLE – HULU
Hulu / BBC / Element Pictures

*THE QUEEN’S GAMBIT – NETFLIX – WINNER*
Netflix

SMALL AXE – AMAZON STUDIOS
BBC Studios Americas, Inc / Amazon Studios

THE UNDOING – HBO
HBO / Made Up Stories / Blossom Films/David E. Kelley Productions

UNORTHODOX – NETFLIX
Studio Airlift / RealFilm

 

BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A LIMITED SERIES, ANTHOLOGY SERIES OR A MOTION PICTURE MADE FOR TELEVISION

CATE BLANCHETT
MRS. AMERICA

DAISY EDGAR-JONES
NORMAL PEOPLE

SHIRA HAAS
UNORTHODOX

NICOLE KIDMAN
THE UNDOING

*ANYA TAYLOR-JOY – WINNER*
THE QUEEN’S GAMBIT

BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A LIMITED SERIES, ANTHOLOGY SERIES OR A MOTION PICTURE MADE FOR TELEVISION

BRYAN CRANSTON
YOUR HONOR

JEFF DANIELS
THE COMEY RULE

HUGH GRANT
THE UNDOING

ETHAN HAWKE
THE GOOD LORD BIRD

*MARK RUFFALO – WINNER*
I KNOW THIS MUCH IS TRUE

 

BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A TELEVISION SUPPORTING ROLE

*GILLIAN ANDERSON – WINNER*
THE CROWN

HELENA BONHAM CARTER
THE CROWN

JULIA GARNER
OZARK

ANNIE MURPHY
SCHITT’S CREEK

CYNTHIA NIXON
RATCHED

BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A TELEVISION SUPPORTING ROLE

*JOHN BOYEGA – WINNER*
SMALL AXE

BRENDAN GLEESON
THE COMEY RULE

DANIEL LEVY
SCHITT’S CREEK

JIM PARSONS
HOLLYWOOD

DONALD SUTHERLAND
THE UNDOING




Source link

Spread the love